Öğretmen Çocukları Bursu; hayatımızda önemli bir yere sahip olan öğretmenlerimizin çocuklarına eğitimlerinde destek olmayı amaçlıyor.


TOG Öğretmen Çocukları Bursu’na başvuru kriterleri nedir?

* Bu bursa; annesi ya da babası (veya her ikisi) öğretmen olan üniversitede okuyan öğrenciler başvuruda bulunabilir.

* TOG Öğretmen Çocukları Bursuna başvurmak ara sınıf olsan bile önceden TOG gönüllüsü olma şartı aranmıyor.

* Başvuru yapmak için vakıf /devlet üniversitesi, 1.öğretim/2.öğretim ayrımı yok.

Yukarıda sıralanan şartları karşılıyorsan başvuru yapabilirsin.

 

TOG Öğretmen Çocukları Bursu’na nasıl başvurabilirim?

TOG Öğretmen Çocukları Bursu’na buraya tıklayarak erişebileceğin formu doldurarak başvuru yapabilirsin. Başka bir işlem yapmana gerek yok.

Başvurular nasıl değerlendiriliyor?

Başvuru formları, önceden belirlenmiş kriterlere göre internet üzerinden otomatik olarak puanlanıyor. Bu puanlamada, öğrencinin ikamet durumu, aylık gelir ve gideri, engellilik durumu, ebeveynlerin hayatta olup olmadıkları, sosyal güvenceleri, iş durumları, gönüllülük durumu, TOG projelerinde aktif olma durumu, akademik başarı durumu, sosyal başarı durumu gibi kriterler öncelikli oluyor.

Bu sıralamada yüksek puan alan adaylar Ekim ayında düzenlenen burs mülakatlarına davet ediliyorlar. Bu mülakatlarda seni daha yakından tanımayı amaçlıyoruz. Bu dönemde çok yoğun başvuru aldığımız için maalesef tüm adayları mülakata davet edemiyoruz. Başvurusu olumsuz sonuçlanan adayları mutlaka e-posta ile bilgilendiriyoruz. Sen de bu arada sistemden T.C kimlik numaranla başvuru durumunu görebilirsin.

Mülkatlardan sonra ise olumlu ya da olumsuz tüm sonuçlar ile ilgili yine seni bilgilendireceğiz.

TOG Öğretmen Çocukları Bursu miktarı ve süresi nedir?

2018-2019 dönemi TOG Öğretmen Çocukları Bursu miktarı 255 TL olarak belirlendi. Bursiyere, eğitimine başarıyla devam ettiği ve gönüllülük faaliyetlerine katıldığı sürece, aylık ödemeler halinde yıllık 10 ay süreyle bursu ödeniyor. Ağustos ve Eylül aylarında ödeme yapılmıyor.

Peki TOG Öğretmen Çocukları bursiyeri olduktan sonra neler yapmam gerekiyor?

Burs alan öğrenci Burs Komitesi tarafından hazırlanan sözleşmeyi imzalaması ve sözleşmedeki maddelere uyması gerekiyor.

Bursun devamı için ise 2 tane çok önemli kriter var:

1- TOG Öğretmen Çocukları Bursları’nın herhangi bir geri ödemesi yok. Ancak TOG bursiyerlerinin burs aldıkları süre boyunca haftada en az 4 saat TOG bünyesinde gönüllü faaliyetlere katılmalarını ve bunu bizlere raporlandırmalarını bekliyoruz.

2- Bursiyerlerimizden her yıl dönem arası ve sonunda akademik durumlarını gösteren not çizelgesi (transkript) ve öğrenci belgesi talep ediliyor. Ayrıca akademik başarı not ortalamasının Burs Komitesi tarafından belirlenen notun üzerinde olması bekleniyor.

** TOG Öğretmen Çocukları Bursu kapsamında; ilköğretim, lise ve yüksek lisans/doktora öğrencilerine yönelik bir burs programı bulunmuyor.  SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN